Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Kasım ayı FOMC toplantısı öncesi beklentileri aşan şirket karlılıklarının desteğinde alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, kritik Kasım ayı FOMC toplantısı öncesi, beklentileri aşan şirket karlılıklarının risk algısına yarattığı destekle alıcılı seyir izledi. Fed’in tapering kararını alması beklenen toplantının ardından varlık alımlarının ay ortasından itibaren 15 milyar dolar azaltılması öngörülüyor. Ancak, faiz artırımlarının bu sürece daha geç eşlik edecek olması da piyasalardaki olumlu atmosferde etkili oldu. Bilançolar tarafında şimdiye kadar karlarını açıklayan S&P 500 şirketlerin %83’sinin ise karları devam eden arz sıkıntıları, işgücüne ilişkin problemler, emtia fiyatlarındaki artış, parasal cephede sıkılaşmacı patikaya geçiş ve salgın endişelerine karşın beklentiyi aştı. Dün ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,55 seviyesi yakınlarında seyrederken, VIX endeksi 16 seviyesine geriledi. Dow Jones endeksi %0,39 artışla 36.052,63 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi de %0,37 değer kazancı ile 4.630,65 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi %0,34 yükselişle 15.649,60 seviyesinden kapandı.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında ise karışık seyir görülüyor. Özellikle Çin ekonomisine ilişkin stagflasyon endişeleri piyasalardaki negatiflikte etkili oluyor. Öyle ki bu sabah açıklanan Caixin hizmet PMI verisinin aylık bazda 0,4 puan artış kaydederek 53,8 ile piyasa beklentisini aşmasına rağmen, geçtiğimiz günlerde açıklanan resmi PMI verilerinin yarattığı olumsuz atmosferi gidermede etkili olamadığını takip ediyoruz. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah hafif negatif seyir hakim. Bugün ABD’de ADP özel sektör istihdamı değişimi, ISM hizmet PMI ve fabrika siparişleri verilerine ek olarak dayanıklı mal siparişlerinin revizyonu ve Kasım ayı FOMC toplantısı takip edilecek. ADP özel sektör istihdamı değişimi Ekim ayı verisinin 400 K seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. ISM hizmet PMI verisinin ise aylık bazda 0,1 puan artışla 62 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Alt endekslere yönel,k olarak ise piyasa beklentisi bulunmuyor. Ancak hatırlanacağı üzere ödenen fiyatlar verisi Eylül ayında aylık bazda 2,1 puan artışla 77,5 seviyesine yükselirken, yeni siparişler alt endeksi 0,3 puanlık ılımlı arıtışla 63,50 seviyesinde gerçekleşmişti. İstihdam alt endeksi ise 0,7 puanlık düşüşle 53 seviyesine gerilemişti. Fabrika siparişleri Eylül ayı verisinin ise aylık bazda değişim göstermediği öngörülüyor. Kasım ayı FOMC toplantısına ilişkin olarak Fed’in federal fonlama oranında değişikliğe gitmesi beklenmiyor. Ancak sıkılaştırmacı patikaya geçişe ilişkin olarak Fed Başkanı Powell’ın tapering sürecini başlatması öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık işsizlik maaşı başvuruları verileri izlenecek. 30 Ekim haftasına ait verinin 275K seviyesinde gerçekleşerek düşük seviyelerini sürdürmesi bekleniyor. Devam eden başvurular tarafında da 23 Ekim haftasına ait veriye ilişkin piyasa beklentisi 2,15 milyon seviyesinde bulunuyor. Euro Bölgesi cephesinde de işsizlik verisi izlenecek. Eylül ayı verisinin %7,5 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu