Güncel

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Güçlü gelen banka bilançoları, beklentileri aşan perakende satışlar verisi ve bitcoin gelişmelerinin desteğinde alıcılı seyir izledi

Haftanın son işlem gününde piyasalarda neler oldu? Haftanın son işlem gününde ABD piyasaları, güçlü gelen banka bilançolarına ek olarak, olumlu görünüm sergileyen perakende satışlar verisi ve bitcoin cephesindeki gelişmelerin risk algısı üzerindeki yansımalarının desteğinde alıcılı seyir izledi. Bilançolar cephesinde, geçtiğimiz Cuma günü Goldman Sachs’ın üçüncü çeyrek finansallarını takip ettik. Genel olarak beklentileri aşan rakamlar açıklayan net karı, bu yılın üçüncü çeyreğinde yıllık bazda %60 artarak 5,38 milyar dolar oldu.Goldman Sachs, geçen yılın aynı döneminde 3,37 milyar dolar net kar elde etmişti. Kurumun, geçen yılın üçüncü çeyreğinde 8,98 dolar olan hisse başına karı da bu yılın aynı döneminde 14,93 dolara yükseldi. Güçlü gelen 3Ç21 finansallarının ardından Goldman Sachs hissesi %4’e yakın değer kazancıyla Dow Jones endeksinde en çok yükselen hisse olarak öne çıktı. Bugüne kadar S&P 500 şirketlerinden 41 tanesi 3Ç21 finansallarını açıklarken, bu şirketlerin %80’inin karları piyasa beklentisini aştı. Factset analizine göre, gerçekleşmeler hesaba katıldığında S&P 500 şirketlerinin karlılığının yılın üçüncü çeyreğinde %30 artış kaydettiği tahmin ediliyor. Makro veriler tarafında ise, ABD’de perakende satışlar verisi Eylül ayında manşet ve çekirdek bazda aylık olarak %0,7 artışla piyasa beklentisini aştı. Verideki genel görünüm enflasyonist ortamın ve tedarik zinciri endişelerinin perakende satışlar tarafında güçlü bir negatiflik yaratmadığına işaret ediyor. Öte yandan, bitcoin fiyatları bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı borsa yatırım fonunun (ETF) gelecek hafta işlem görmeye başlamasının SEC tarafından onaylanabileceği yönündeki haberlerle $60.000 seviyesini aştı. Bitcoin fiyatlarındaki yükseliş piyasalardaki iyimserliği güçlendirerek risk iştahının arttığı yönünde sinyaller verdi. Böylece Tesla hisseleri %3, Coinbase hisseleri de %8 artış gösterdi. Bu çerçevede, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %1,5703 seviyesine yükselirken, VIX endeksi 16,30 seviyesine düşüş gösterdi. Dow Jones endeksi %1,09 artışla 35.294,76 seviyesinden kapanış yaparak Haziran ayından bu yana en iyi günlük performansını gösterdi. S&P 500 endeksi de %0,75 değer kazancıyla 4,471.37 seviyesinden günü tamamladı. Nasdaq endeksi ise %0,50 artışla 14,897.34. seviyesinden kapandı. Haftalık bazda Dow Jones endeksi %1,53 yükseliş kaydederken, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri sırasıyla %1,82 ve %2,18 yükseliş gösterdi.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında pozitif eğilimli karışık seyir görülüyor. Özellikle Çin cephesinde açıklanan makro verilerin, sanayi üretimi dışında, genel olarak beklentileri karşılayan bir tablo çizmesine ek olarak, petrol fiyatları ve Evergrande’ye ilişkin haber akışları piyasalardaki risk algısını destekliyor. Makro veriler cephesinde, Çin’de açıklanan 3Ç21 büyüme verisi çeyreksel ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %4,9 artışlarla piyasa beklentisine yakın seviyede gerçekleşti. Perakende satışlar verisi Eylü ayı verisi ise yıllık bazda %4,4 yükselişle beklentileri aştı. Ancak sanayi üretimi verisi önceki yılın aynı dönemine göre %3,1 artışla beklentileri karşılayamadı. Petrol fiyatları cephesinde de, 86 dolar/varil seviyesine yaklaşan fiyatların desteğinde Asya’daki enerji şirketlerinde bu sabah yükselişlerin ön planda olduğunu izliyoruz. Ayrıca Kore Merkez Bankası’nın raporunda Çin’li Evergrande Grubu’nun problemlerinin, yerel bankaların borç yükü yüksek olan şirketle ilişkilerinin düşük seviyede olması ve Çinli düzenleyicilerin kontrol mekanizması göz önüne alındığında büyük çaplı bir finansal bir krizi tetiklemesi muhtemel olmadığı ifade edildi. Raporda ayrıca, Çin hükümetinin şirkete likidite sağlayabileceğini ve devam eden inşaat projelerine devam etmesine yardımcı olabileceği ifade edilirken, küresel ekonomideki toparlanmanın borç krizinden kaynaklanan potansiyel bir şoku telafi edeceğini söyledi. ABD vadeliler cephesinde ise bu sabah satıcılı seyir görülüyor. Bu arada bu hafta ABD’de Netflix, Johnson & Johnson, United Airlines, Procter & Gamble, Tesla, Verizon ve IBM’in üçüncü çeyrek finansalları izlenecek. Bugün ABD’de ABD’de sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Sanayi üretimi Eylül ayı verisinin aylık bazda %0,2 artış kaydetmesi bekleniyor. Kapasite kullanımının da 0,01 puanlık ılımlı artışla %76,5 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor.

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek. Eylül ayı inşaat izinleri verisinin aylık bazda %3 düşüş kaydetmesi, konut başlangıçları verisinin ise %0,3 gerilemesi bekleniyor. Ayrıca Fed üyeleri Daly, Bostic ve Waller’ın konuşmaları da gündemimizde olacak. Euro Bölgesi cephesinde de AMB üyeleri Rehn, Panetta ve Lane’e ek olarak BoE Başkanı Bailey’in açıklamaları izlenecek.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu