Güncel

Global piyasalar ECB kararlarına odaklandı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü, yüzde 1,44 değer kaybederek günü 1.433,85 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,90, holding endeksi yüzde 1,87 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,34 ile inşaat, en çok kaybettiren ise bankacılık olduğu görüldü. Avrupa borsaları haftanın üçüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde 0,67, Almanya’da DAX 30 endeksi yüzde 1,47, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,85 ve İtalya’da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,75 değer kaybetti. ABD borsaları Çarşamba gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,20, S&P 500 endeksi yüzde 0,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,57 değer kaybetti. Bugün, yurt içinde sakin bir veri akışı izlenecek. Yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz kararı, Çin’de enflasyon, Almanya’da dış ticaret verileri ve ABD’de haftalık işsizlik başvurularının takip edilecek. Ayrıca, Avrupa Merkez Bankası’nın düzenleyeceği basın toplantısında başkan Lagarde’ın açıklamaları takibimizde olacak. Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi haftanın üçüncü işlem gününü, yüzde 1,44 değer kaybederek günü 1.433,85 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 13,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Okullarımızın, öğrencilerimizin durumunu yakından izleyerek tedbirleri güncelleyeceğiz” dedi. Bakan, ayrıca “Vakit kaybetmeden hatırlatma dozunuzu olun” uyarısında bulundu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası Ekonomi Toplantısında Yaptığı Konuşmada; çekirdek enflasyona yaptığı vurgu ön plana çıktı. Başkan açıklamasında, “Para politikasının etkileyebildiği talep unsurları, çekirdek enflasyon gelişmeleri ve bunların orta vadeli enflasyon hedefimizle uyumlu seyretmesine ilişkin analizler yanında, önümüzdeki dönemde arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmasına biraz daha fazla ağırlık verilecektir.” İfadelerine yer verdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayımlanan İhracat İklim Endeksi Ağustos’ta 55,9 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de parlamento, vergi mükelleflerinin ulusal sigorta katkılarına yüzde 1,25 artış yapılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Fed, Amerikan ekonomisindeki mevcut duruma ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı “Bej Kitap” raporunu yayımladı. Raporda, birçok bölgedeki işletmelerin iyimser kaldığı ifade edilirken tedarik ile ilgili sıkıntılara ilişkin endişelerin devam ettiği de vurgulandı. Sektörler bazında bakıldığında otomobil satışlarındaki zayıflığın devam eden çip krizinden dolayısıyla düşük stoklardan kaynaklandığına dikkat çekilirken, konut satışları aktivitesinin de düşük arzdan etkilendiği ifadelerine yer verildi. Raporda ücretler ve istihdam piyasasına ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı bölümde iş dünyasında çalışan istihdam etme yönündeki eğilimin güçlenmeye devam ettiğinin altı çizildi.

Çin’de Ağustos ayına ilişkin üretici ve tüketici fiyat endeksleri açıklandı. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre üretici fiyat endeksi Temmuz’daki yüzde 9’luk seviyesini aşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.5 artış kaydetti. Tüketici fiyat endeksi ise Ağustos ayında yıllık bazda yüzde 0.8 yükseldi.

ABD’de Çalışma Bakanlığı’nın açıkladığı JOLTS anketi verilerine göre mevcut pozisyonların sayısı Haziran ayında yukarı doğru revize edilen 10.2 milyondan Temmuz’da 10,9 milyona yükseldi.

ABD Maliye Bakanı Janet Yellen Kongre’yi federal hükümetin borçlanma tavanıyla ilgili belirsizliği bir an önce sona erdirmeye çağırdı. Yellen, halen bakanlığın federal hükümeti geçici olarak finanse ettiğini ancak bunu daha ne kadar devam ettirebileceklerini öngöremediğini belirtti.

Şirket Notları:

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Kontrolmatik – STER Group iş ortaklığı olarak; Irak KRG, Elektrik Bakanlığına bağlı SCADA Bölgesel Kontrol Merkezini genişletmek ve üç yeni kontrol merkezi kurmak için verdiğimiz 37.983.037,00 USD tutarındaki teklifin idare tarafından 09.09.2021 itibari ile kabul edildiği tarafımıza bildirilmiş olup sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. Projenin finansmanı U.S. International Development Finance Corporation (DFC) tarafından sağlanacak olup proje kapsamında; Mühendislik, Dizayn hizmetleri verilecek ve haberleşme sistemi (SDH, Yeraltı fiber, OPGW bağlantılarına dayalı altyapı ve optik ve Radyo bağlantısı) koruma ve kontrol sistemi ile enerji yönetim sistemi kurulacaktır.

BANTAŞ BANDIRMA AMBALAJ SANAYİ TİCARET A.Ş. (BNTAS): Sebatier firmasına verilen otomatik double makas, dikiş ve toz lak hattı, kurutma fırını ve üretim hattından oluşan sipariş 2021 Eylül ayında teslim alınacak olup montajı için gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Kutu tesislerinde iki üretim tesisinin birleştirilmesi amacıyla başlanan inşaatta; çelik konstrüksiyon montajı tamamlanmış olup son olarak dış cephe kaplamasının tamamlanması kalmıştır. Yatırım planında yer alan kesim hattının kurulacağı alanın ön hazırlığına başlanmıştır.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): Şirket halihazırda 80.702 TL sermayesinde %17,42 oranında, toplam 14.056 TL nominal değerde paya sahip olduğu iştiraki Genz Biyo Teknoloji Anonim Şirketi’ne (“Genz Biyo”) 25.000 ABD Doları tutarında ek yatırım yapılmasına, işbu yatırım tutarı karşılığında her biri 1 TL nominal değerde, toplam 443 TL nominal değerde pay edinilmesine karar verilmiştir. Ek yatırıma konu sermaye artışı iki ayrı genel kurulda kademeli olarak yapılacak olup; ilk genel kurulda Genz Biyo’nun sermayesi 80.702 TL’den 88.238 TL’ye artırılacak, Şirketin 443 TL nominal artışla birlikte toplamda 14.499 TL nominal değerdeve %16,43 oranında paya sahip olacak, ikinci genel kurulda ise Genz Biyo’nun sermayesi 88.238 TL’den 88.681 TL’ye çıkarılacak olup, sermaye artışı sonrası nihai olarak seyrelme ile Şirketin sahip olduğu toplam nominal pay tutarı değişmeyerek 14.499 TL nominal değerde kalacak ancak Şirketin pay oranı %16,35 olacaktır. Genz Biyo, gerçekleştireceği bu sermaye artışı karşılığında Şirketin de dahil olduğu sermaye artırımına katılan yatırımcılardan toplam 450.000 ABD Doları tutarında ek yatırım almakta olup, süreç genel kurulların gerçekleştirilerek, sermaye artırımına ve ek yatırımlara ilişkin alınacak kararların tescili ile tamamlanmış olacaktır. İştirak Genz Biyo’nun yürüttüğü Covid-19 Antikor Tayini İçin Opto Akışkan Yöntem ile Çalışan Bir Bakım Noktası Testi (Point-Of-Care Test) Cihazının Geliştirilmesi başlıklı projede gelinen aşamada; covid tanı kiti ve POC cihaz çalışmalarının ürünleştirme aşamasına geldiği, söz konusu cihazın yurt içinde satışı için serbest satış sertifikasının alınmasına yönelik nihai izinlerin alınması için sürecin halen devam ettiği,08.09.2021 tarihinde 08.09.2021 KAP’ta açıklandığı üzere; Şirketin de aralarında bulunduğu yatırımcılar tarafından Genz Biyo’nun gerçekleştirdiği sermaye artırımına katılım sonucu Genz Biyo’nun sağladığı 450.000 ABD Doları tutarındaki kaynağın üretim ve satış-pazarlama faaliyetlerinde kullanılmasının planlandığı, bilgisi edinilmiştir.

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (QUAGR): Şirket halka arz izahnamesinde belirtildiği üzere, 2020 yılının başından itibaren kapasite kullanım oranının optimum sınıra yaklaşması ile birlikte Aralık 2020’de yeni üretim hatları için yatırıma başlama kararı alınmıştır. Buna ilişkin olarak, 2020 yılı sonunda 584.000.000 TL tutarında yeni yatırım teşvik belgesi alınmıştır. Yatırım teşvik belgesi kapsamında 22,5 milyon m² üretim kapasiteli toplam 3 yeni hattın yatırımına başlanmıştır. Yatırımile ilgili olarak inşaat çalışmaları %90 oranda tamamlanmış, yatırıma konu olan makineler teslim alınmaya başlanarak fabrika binası içerisine taşınmıştır. Yatırım ilk fazının montaj çalışmaları halihazırda devam etmekte olup, sırasıyla montajı tamamlanacak olan değirmenler, sır hazırlama üniteleri, masse hazırlama üniteleri, presler ve fırınlar, Eylül ayında mevcut hatlardan besleme yapılarak test edilmeye başlanacaktır. Halka arz izahnamesinde yatırımın ilk fazının Eylül ayında devreye girmesi öngörülürken, test süreçlerinin devam edecek olması sebebiyle Ekim ayı sonuna kadar tüm üretim departmanlarının testlerinin tamamlanması ve Kasım ayı içerisinde ilk faz yatırımının tam olarak faaliyete alınması öngörülmektedir. 25.03.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan 08.03.2021 tarihli fiyat tespit raporunda, 2021 yılı varsayımları yapılırken, yatırımların ilk fazından gelecek satış ve karlılık katkısı muhafazakar olmak adına çok sınırlı tutulmuştur. Yapılmakta olan büyük çaplı kapasite artırım yatırımının test süreçlerindeki uzamanın mevcut durum itibarıyla tam kapasite ile üretim gerçekleştirilen şirket faaliyet ve öngörülerine herhangi bir negatif etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte 2021 yılının ilk 6 ayında, gerek hasılat gerekse de kar marjları beklentilerin üzerinde gerçekleşmiş, yılın ikinci yarısında da yıl sonu beklentilerinin üzerinde bir performans ile kapatılması öngörülmektedir. Yatırım süreçlerinin tamamlanması ve yeni üretim kapasitesinin devreye alınmasına ilişkin olarak bilgilendirmeler ayrıca yapılacaktır.

 

Kaynak İnvestaz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu