Güncel

Asya’da tepki var

Nisan ayına ilişkin büyük ölçüde hayal kırıklığı yaratan Çin verileri ve ABD Empire State imalat endeksindeki düşüş, tedarik zincirindeki aksama yoğunlaştıkça ekonomik aktivitenin ani bir ivme kaybı yaşayabileceği endişesini artırdı ve bu yüzdendir ki Goldman Sachs bir resesyonun belirmeye başladığı dönemlerde yaşanan tipik bir hareket olarak ABD dolarının güçlendiğini, Önümüzdeki haftalarda ABD dolarını için iki olasılık bulunduğunu a) küresel büyüme görünümünün iyileşmesi halinde yatırımcıların riskli varlıklara geri dönmeleri ile ABD dolarının zayıflayacağını, b) küresel ekonominin bir resesyona girmesi halinde ise ABD dolarının izleyeceği patikanın belirsiz olduğunu vurguladı. Üstelik Elon Musk, bile ABD ekonomisinin “büyük olasılıkla” bir resesyonda olduğunu belirtti ve şirketleri maliyet ve nakit akışlarını izlemeleri gerektiğini ve içinde bulunulan zor zamanların 12-18 ay devam edebileceğini ifade etti. Asya piyasaları , yatırımcıların küresel ekonomik toparlanmanın beklenenden daha kırılgan olabileceğine dair endişelerini pekiştiren Çinden gelen zayıf perakende satışlar ve fabrika üretim rakamlarının ve ABD imalat verilerinin hayal kırıklığı yaratmasına ve Çin’deki karantinaların dünyanın geri kalanını etkilemesinin önemli bir yolu, enflasyon üzerindeki etkisine rağmen tepki yükselişinde. MSCI’nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi %0,84, Avustralya’da S&P/ASX200 endeksi %0.34, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %1.2 , Çin CSI300 Endeksi %0.07 yükseldi. Dolar endeksi ise yatay seyrederek 104,1’de kaldı. ABD gösterge 10 yıllık Hazine bonolarının getirisi, %2.8931’e , 2 yıllıklar ise %2.578’e ulaştı. Macaristan’ın Avrupa Birliği’nin küresel arzı sıkılaştıracak bir hamle olan Rusya’dan petrol ithalatını yasaklama yönündeki baskısına direnmesi ve yatırımcıların son rallinin ardından kar elde etmesiyle Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.2 düşüşle 114.02 $’a , ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrol vadeli işlemleri de %0.3 düşüşle varil başına 113.85 $’a geriledi. Ama diğer taraftan ise Şangay’ın COVID-19 karantinasını aşamalı olarak gevşetme planları, Çin’de talep canlanmasına ilişkin beklentileri artırmakta.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları’nın Rus petrolüne ambargoyu da içeren Rusya’ya yönelik 6’ncı yaptırım paketi üzerinde henüz anlaşmaya varamadığını açıkladı. AB, bu yılın sonuna kadar Rusya’dan tüm petrol ithalatını yasaklamayı ve ülkenin en büyük bankası Sberbank’ı SWIFT sisteminden çıkarmayı planlıyor.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell; Son haftalarda finansal piyasalarda hisse fiyatlarında hızlı bir düşüş ve kripto para birimlerinde olağanüstü bir değer kaybının yeni bir mali krizi tetikleyebileceğine dikkati çekti. Borrell, bu durumda uluslararası sermayenin finans alanında yüksek riskli yatırımlardan çıkarak ABD gibi daha güvenli yerlere yöneleceğini savundu. Riskin gerçekleşmeye başladığını belirten Borrell, son dönemde dolar kurunun hızla yükseldiğini, bunun para birimi değer kaybeden ülkelerde enflasyonu daha fazla beslediğini aktardı.

Çin Maliye Bakanlığı verilerine göre, Ocak-Nisan döneminde bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 arttı.

Goldman Sachs’ın küresel FX ve EM strateji bölümü eş başkanı Zach Pandl, bir resesyonun belirmeye başladığı dönemlerde yaşanan tipik bir hareket olarak ABD dolarının güçlendiğini belirtti. Önümüzdeki haftalarda ABD dolarını için iki olasılık bulunduğunu savunan Goldman Sachs, küresel büyüme görünümünün iyileşmesi halinde yatırımcıların riskli varlıklara geri dönmeleri ile ABD dolarının zayıflayacağını, küresel ekonominin bir resesyona girmesi halinde ise ABD dolarının izleyeceği patikanın belirsiz olduğunu vurguladı.

Tesla CEO’su Elon Musk, ABD ekonomisinin “büyük olasılıkla” bir resesyonda olduğunu belirtti ve şirketleri maliyet ve nakit akışlarını izlemeleri konusunda uyardı. “Bunlar geçecek ve sonrasında yeniden büyüme zamanları olacak” diye konuşan Musk, içinde bulunulan zor zamanların 12-18 ay devam edebileceğini ifade etti.

Resmi Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası yönetmeliğinde yapılan değişiklik ile trafik sigortası haziran ayı primleri Mayıs ayı primlerine göre yüzde 25 artacak.

ALBRK- 1Ç22 konsolide olmayan net dönem karı 194.306.000 TL (Önceki 55.354.000 TL ) BMSTL-1Ç22 konsolide olmayan net dönem karı 30.862.021 TL (Önceki 26.517.292 TL )

Kaynak A1 Capital
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu