Güncel

Açıklanan bilançolar

Piyasa Gündemi

ABD’de güçlü gelen bilançolar son dönemde küresel risk iştahını destekleyen bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte enerji maliyetlerindeki artış ve tedarik zincirindeki sıkıntılar enflasyon ve büyüme kaynaklı endişeleri gündemde tutuyor. Dün yer alan haber akışlarında Çinli bir gayrimenkul şirketinin daha kupon ödemesini kaçırdığı yer alırken, Çin gayrimenkul piyasasına yönelik Evergrande ile başlayan endişeler önemini koruyor.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler       
•    10:00 Türkiye – Dış Ticaret Dengesi Önem: Orta
•    15:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Güçlü gelen bilançolar dün de risk iştahı ve küresel hisse piyasalarını desteklemeye devam etti. Bununla birlikte Çin gayrimenkul sektörüne yönelik endişeler ve küresel çaptaki risk başlıkları varlığını koruyor. Yurt dışındaki olumlu hava ve kur cephesindeki geri çekilmenin katkısıyla BIST-100 Endeksi dün günü %1,09’luk yükselişle 1.509,20 puandan tamamladı. ABD borsaları günü sınırlı kazançlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yatay bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 9,52 – 9,54 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:35 itibariyle 9,54’lü seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün en yüksek 1.512,74’ü gören endeks mart ayında oluşan boşluğu doldurmuş oldu. Dün de ifade ettiğimiz gibi endekste yakın dönem için referans noktamız 1.485 olmaya devam ediyor. Bu seviyenin üzerinde kalındığı sürece pozitif görünüm korunacaktır. Bu durumda 1.511 üzerinde tarihi zirvelerin bulunduğu 1.590 civarı gündemde kalmaya devam edecektir. Aksi durumda yani yeniden 1.485 altına sarkılacak olur ise son yükselişin bir düzeltmesinin yaşanma ihtimali artacaktır. Bu durumda ilk etapta 200 günlük ortalamanın bulunduğu 1.447 civarına geri dönüşü söz konusu olabilir. Bugün VİOP’ta ekim vadeli işlemlerin son günü. Vade sonu olması nedeniyle burada işlem gören paylarda sert harekeler görülerek endekste de volatilite artışı yaşanmasına neden olabilir.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu